Zawody na wodach otwartych [świat]

triathlon swimmersPływanie- jeden z najbardziej naturalnych ruchów człowieka od zarania dziejów uprawiano w różnych miejscach. Ludzie pływają nie tylko w basenie. Jeziora, rzeki i morza to również miejsca rozgrywania konkurencji pływackich. Taki typ pływania szybko zaistniał na zawodach sportowych. Już na pierwszych Igrzyskach Olimpijskich ery nowożytnej w Atenach w 1896 roku rozgrywano zawody pływackie na otwartym akwenie. Ścigano się jednak na stosukowo krótkich dystansach, jakimi były 100, 500, 1200 metrów i 100 metrów dla żeglarzy.

W epoce bardziej nam współczesnej pływanie na otwartych wodach odbywa się zazwyczaj na 5, 10 i 25 kilometrów. Dystanse te zawodnicy pokonują najczęściej odpowiednio- 5 kilometrów w około 56 minut, 10 km. W około 1 godzinę i 55 minut, 25 kilometrów w około 5 godzin i 15 minut, mamy na myśli zawodników najlepszych. Pierwsze zawody tego typu rozegrano w Honolulu na Hawajach w 2000 roku. Na Igrzyskach pływanie na otwartym akwenie zadebiutowało dopiero w 2008 roku w Pekinie. W ostatnich 10 latach wykrystalizowała się stosunkowo stabilna czołówka z największymi gwiazdami- Niemcem Thomasem Lurzem i Rosjanką Larisą Ilchenko na czele.

To właśnie ci sportowcy zdobyli medale na Igrzyskach w Pekinie, gdzie rozgrywano jedynie 10 kilometrów stylem dowolnym- Ilchenko złoto przed Ame Keri Payne i Cassandrą Patten- obie z Wielkiej Brytanii, a Lurz brąz, gdzie triumfował Holender Maaerten van der Weijden, przed Davidem Daviesem z Wielkiej Brytanii.

Śledząc wyniki ostatnich trzech Mistrzostw Świata- Melbourne 2007, Rzym 2009 i Szanghaj 2011 nie dostrzegamy isotnych zmian w czołówce. Lurz jawi nam się jako multimedalista. W Australii zdobył złoto na 5 kilometrów i srebro na 10 kilometrów. 2 lata póżniej w Rzymie triumfował na 5 i 10 kilometrów, a na ostatnim światowym czempionacie powtórzył wyniki z Melbourne co do liczby, koloru i dystansów na jakich zdobywał medale.

Obok Niemca na uwagę zasługują reprezentanci dwóch państw- Rosji i Grecji. Rosjanin Jewgienij Dracew zdobył w 2007 roku srebro na 5 km i brąz na 10, a w Szanghaju brąz na 5 kilometrów. Jego rodak Wladimir Diatczin wygrał na 10 kilometrów w Melbourne i zdobył srebro na 25 kilometrów w Chinach. Z kolei Grek Spirydion Giannotis wywalczył brąz w 2007 roku na 5 kilometrów, a w 2011 roku był już pierwszy na 10 kilometrów i drugi na 5 kilometrów.

W konkurencjach kobiecych sytuacja była nieco inna niż w męskich. Ilchenko niepokonana od 2004 roku wygrała 5 i 10 kilometrów Melbourne, ale póżniej nie wygrała już na żadnym dystansie, a w Szanghaju nie zdobyła nawet jednego medalu. Następczyniami Mistrzyni Olimpijskiej zostały Brytyjka Keri Anne Payne, która triumfowała na 10 kilomerów w Rzymie i Szanghaju oraz Angela Murer- Niemka, zdobywczyni złota na 25 kilometrów z Rzymu i srebra na tym samym dytstansie w Szanghaju.

Ostanie Mistrzostwa Świata przyniosły poszerzenie zainteresowania tym rodzajem pływania. Możemy tak powiedzieć ponieważ na mapie płwackiej pojawiają się nowe państwa i nowi mistrzowie np. z Brazylii, Szwajcarii, Bułgarii, Włoch czy Francji. W celu dalszej popularyzacji dyscypiliny światowe władze pływackie wprowadzają nowe konkurencje np. pływanie drużynowe 3 razy 5 kilometrów, gdzie w Szanghaju wygrali Amerykanie przed Australią i Niemcami.

Kolejnym przystankiem będzie zapewne Londyn czyli Igzyska Olimpijskie w bieżącym roku. Czekamy na sukcesy polskich reprezentantów w tych ciekawych, choć nadal mało eksponowanych w mediach konkurencjach pływackich.

@ szparaga

Menu