Wody otwarte [Igrzyska w Londynie 2013]

150 days to go for 2012 London Olympic GamesW sierpniu 2013 roku na naszym blogu opublikowaliśmy artykuł pod tytułem: Zawody na wodach otwartych [świat]. Bieżący artykuł dotyczy pływania w warunkach open water na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie i jest nieco spóźnioną kontynuacją poprzedniego. Publikujemy go na prośbę gorących fanów wód otwartych.

To niewątpliwie mniej medialna i bardzo rzadko pokazywana konkurencja, bo podobno…nie dostarcza emocji. Patrząc jednak na wyniki z Igrzysk Olimpijskich w Londynie emocji tych było co niemiara. Zawody rozegrano tylko na 10 kilometrów zarówno w rywalizacji kobiet jak i mężczyzn. Triumfatorami zostali starzy wyjadacze, ale zwróćmy jednak uwagę na czasy, a właściwie różnice w czasach pomiędzy medalistami.

U kobiet wydarzył się prawdziwy cud. Złota medalistka Eva Risztov z Węgier wyprzedziła drugą na mecie Amerykankę Halcy Anderson, uwaga o 0,4 sekundy! Wyścig trwał prawie 2 godziny, zawodniczki uzyskały czasy odpowiednio: 1:57:38,2 i 1:57:38,6. Brązowa Włoszka Martina Grimaldi przegrała o 3 sekundy uzyskując 1:57:41,8. To samo w zawodach męskich. Wygrał znany Tunezyjczyk Oussama Mellouli 1:49:55,1 przed największa legendą męskiego pływania na otwartym akwenie Niemcem Tomasem Lurzem 1:49:58,5, a więc znowu różnicą nieco ponad 3 sekund. Trzeci był Kanadyjczyk Richard Weinberger, który przegrał z Lurzem o 1,8 sekundy!

Pływacy spędzili w wodzie prawie dwie godziny, pokonali ogromny dystans 10 kilometrów. Różnice rzędu kilku sekund, a nawet dziesiątych świadczą, że rywalizacja była niezwykle interesująca, którą dodatkowo wzmocnił prestiż olimpijskich medali.

Więcej na temat Igrzysk w Londynie na podstronie Polska i Świat: Igrzyska w Londynie >

@ malicki

Menu