Podręcznik pływania TI – Opływowość [część II]

Szybuj tak, jak opisano w Części 1 bloga (Równowaga), ale w czasie szybowania odwiedź jedną rękę do tyłu i zatrzymaj. Płyń 2-3 m z jedną ręką z przodu a drugą „w kieszeni”, przy biodrze. W każdym kolejnym szybowaniu, po odbiciu od dna zmieniaj rękę wyciągniętą do przodu tak, aby raz jedna raz druga ręka była z przodu lub z tyłu. Utrzymuj, punkty uwagi/koncentracji (w każdym szybowaniu 1 punkt uwagi):

 

 

Część 1Część 2Część 3Część 4Cześć 5
Napęd – praca rąk (wkrótce)
Napęd – praca nóg (dwutakt) (wkrótce)
Oddech (wkrótce)

-stabilna głowa w trakcie odwodzenia ręki do tyłu, ułożona tak jak zostało to opisane (patrz część 1 bloga);

– stabilne ułożenie ręki, która pozostaje z przodu w trakcie odwodzenia drugiej ręki do tyłu (dłoń w dziesiątce, łokieć prosty, odpowiednia odległość ręki od głowy, odpowiednia odległość ręki od tafli wody

– ręka powinna znajdować się poniżej linii głowy i tułowia, nie cofaj ręki do tyłu;

– minimalna rotacja barków (równowaga boczna ciała) względem osi kręgosłupa- jeden bark lekko wychodzi ponad lustro wody, drugi znajduje się pod wodą tuż przy powierzchni; bark po stronie ręki odwiedzionej do tyłu jest wynurzony, bark po stronie ręki wyprostowanej z przodu jest zanurzony; w podobny sposób powinny być wyrotowane biodra: biodro znajdujące się po stronie ręki odwiedzionej jest położone wyżej i bliżej lustra wody a biodro po stronie ręki wyprostowanej z przodu znajduje się niżej, dalej od lustra wody;

– nogi wąsko, kolana lekko rozluźnione (lekkie napięcie nóg, ale nie usztywnienie);

– staraj się wyobrazić, że szybujesz na bocznej krawędzi całego ciała, ale nie jesteś odwrócony pod kątem 90 stopni względem dna.

O ile w Części 1 podręcznika zajmowaliśmy się równowagą długiej osi ciała wyznaczoną przez oś kręgosłupa, to dzięki ćwiczeniom na opływowość kształtujemy równowagę boczną wyznaczoną przez linie barków i bioder (krótkie osie). Jest to kształtowanie niezwykle istotnej cechy. Pozostawienie jednej ręki z przodu i odwiedzenie drugiej do biodra powoduje przedłużenie całej sylwetki, ale też lekkie wyrotowanie środkowej części ciała względem osi kręgosłupa i oparcie ciężaru ciała na tzw. krawędzi bocznej. Ciało pływaka wyciągnięte na wodzie powinniśmy wyobrażać sobie jako coś przez co przechodzą i gdzie spotykają się oraz łączą: siła grawitacji i siła wyporności wody. Od właściwego kąta nachylenia zależy więc to, czy właściwie będą one ze sobą współgrały a w konsekwencji to, czy ciało pływaka będzie sterowne, czy uda nam się w łatwy sposób nabrać prędkości oraz utrzymać właściwy rytm ruchów. Świadomie używam określenia krawędź boczna ciała a nie ułożenie na boku lub szybowanie na boku ponieważ zazwyczaj mamy tendencję do przesadnego opierania ciężaru na boku i wykonywania zbyt dużej rotacji– co jest oczywistym błędem.

c.d.n.  

@ malicki

Poprzedni wpis
Podręcznik pływania TI – Równowaga [część I]
Następny wpis
Mistrzostwa Olimpijskie [Tokio 2021]
Menu