Podręcznik pływania TI – Równowaga [część I]

Publikujemy pierwszą część internetowego podręcznika pływania zawierającego ćwiczenia, punkty uwagi, wskazania do nauki kraula dla wszystkich pragnących doskonalić ten styl samodzielnie lub pod kierunkiem trenera. Podręcznik zawiera podane niżej części, które będą ukazywać się w kolejnych artykułach na naszym blogu. Jest to odpowiedź na Wasze oczekiwanie posiadania kompendium wiedzy i zasad TI w połączeniu z ich zastosowaniem w wodzie, zebranych i odpowiednio uszeregowanych w jednej przekrojowej i przejrzystej publikacji.


Część 1Część 2Część 3Część 4Cześć 5
Napęd – praca rąk (wkrótce)
Napęd – praca nóg (dwutakt) (wkrótce)
Oddech (wkrótce)

Ten blog zawiera ciąg ćwiczeń prowadzących do coraz bardziej świadomego pływania. Na początku podaję umiejętności najważniejsze a potem coraz bardziej zaawansowane, które powinny być stosowane na bazie tych podstawowych. Wszystkie ćwiczenia dotyczą kraula. Dobór ich może być oczywiście wybiórczy, a kolejność różnorodna w zależności od Twoich umiejętności TI. Dobry pływak musi być sam swoim przewodnikiem.

Osoby, które przeszły już odpowiednie szkolenie/a w sposób naturalny szybciej zrozumieją zawarte tu rady oraz pewne skróty myślowe czy przenośnie. Niech materiał ten stanowi jednak dla wszystkich wartościową lekcję on-line i źródło wiedzy praktycznej, do której najlepiej regularnie powracać. Pływać lepiej znaczy pływać bardziej świadomie.

Część I

Równowaga

Ćwicz szybowania na tafli wody z rękami wyciągniętymi przed głową (pozycja- superman).  Odbijaj się od dna i szybuj tak, aby całe ciało było ułożone tuż przy samej powierzchni wody. Wdech na stojąco- wydech pod wodą w czasie szybowania. Pływaj krótkie odcinki (jedno szybowanie: 2-3 m) tak, aby czuć rozluźnienie, ale też zrównoważenie całego ciała. Ćwicz na względnie płytkiej wodzie. Koncentruj się na następujących punktach uwagi (w każdym szybowaniu tylko 1 punkt uwagi):

dziesiątki (palce, dłonie i nadgarstki utrzymuj kilka centymetrów niżej od powierzchni wody, poniżej linii całego ciała)

szerokie szyny (ręce rozstawione szeroko przed głową, nieco szerzej od linii barków, kształt ciała przypomina literę „Y”- nogi wąsko, ręce szerzej)

proste szyny (ręce wyprostowane w łokciach, pełnią rolę „dźwigni” dla całego ciała a szczególnie jego części położonych z tyłu)

nachylone szyny (ręce są wyprostowane i stabilne, ale nieznacznie nachylone względem dna- palce są na najniższej wysokości, łokcie wyższej, ramiona najwyższej)

– rozluźnienie nadgarstka i dłoni, palce skierowane lekko w dół do chwytu wody (nie łącz palców razem)

– luźny kark (rozluźnij kark tak, aby to woda podtrzymywała głowę na powierzchni a nie mięśnie karku)

– środek głowy na tafli wody (nie wciskaj głowy pod wodę, ma ona leżeć całkiem naturalnie, linia wody przechodzi tuż nad uszami, środek głowy czyli punkt leżący pomiędzy jej czubkiem i czołem ma znajdować się na równym poziomie z lustrem wody)

– wzrok skierowany do dna (patrz na dno a nie przed siebie, nie unoś czoła, nie napinaj karku)

– czubek głowy nad taflą wody (zwracaj uwagę, aby tylko czubek głowy był tą jej częścią, która znajduje się ponad taflą w czasie szybowań)

– nogi wąsko i tuż pod lustrem wody (w szybowaniu nogi nie powinny za szybko opadać, można wykonywać w tym celu rzadkie, delikatne ruchy stopami)

– usta rozluźnione (nie zaciskaj ust, utrzymuj je lekko rozchylone wydychając spokojnie powietrze) – powietrze wydychaj spokojnie przez cały czas szybowania (nie wypuszczaj od razu całego powietrza po zanurzeniu głowy)

Uwaga!  Nie nurkuj w czasie szybowań (pamiętaj, aby od razu po odbiciu ułożyć długą oś Twojego ciała w miarę możliwości stycznie z powierzchnią wody, wyobraź sobie że linia prosta wyznaczona przez kręgosłup- szyję- środek głowy przechodzi przez całe ciało i przylega do powierzchni;  wiązką lasera nazywamy w slangu technicznym iluzoryczną prostą będącą przedłużeniem osi środkowej a wychodzącą z głowy i wyznaczającą tor Twojego ruchu idealnie na linii lustra wody). To jest najważniejszy element, wysokie zawieszenie ciała jest warunkiem doskonałego wykonania wszystkich ćwiczeń i przy każdym z nich najlepiej, aby było ono zachowane. Jest to również najważniejszy cel wszystkich ćwiczeń, co oznacza, że jeśli nie posiadasz jeszcze tej umiejętności to osiągniesz ją stopniowo i cierpliwie wykonując wszystkie ćwiczenia zawarte w tym i następnych blogach stanowiących kolejne części tego cyklu.

Pierwszą cechą dobrego pływaka jest jego równowaga. Patrząc na niego znad wody widzimy całość jego sylwetki ułożoną na tej samej wysokości tuż pod powierzchnią wody (nogi i biodra nie mogą opadać niezależnie od prędkości z jaką płynie). Dobry pływak posiada nad wodą tylko czubek głowy, górną część pleców oraz tą rękę, która  akurat wykonuje ruch do przodu. Dlatego tą cechę nazywa się niekiedy niskim profilem (ang. low profile) pływaka.

c.d.n.  

@ malicki

Poprzedni wpis
Recenzje
Następny wpis
Podręcznik pływania TI – Opływowość [część II]
Menu