Pływanie trójwymiarowe [triathlon]

Schwimmer im WettkampfTo wspaniała dyscyplina, hartująca ducha, przeznaczona dla twardych, prawdziwych mężczyzn i pewnie dlatego podjęły to wyzwanie też przedstawicielki tej piękniejszej części społeczności naszej planety.

Narodziny triathlonu wiążą się ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie zorganizowano pierwsze zawody. Było to w San Diego w Kalifornii 25 września 1974 roku.

Zdobywający coraz większą popularność sport wytrzymałościowy\nwystępuje w rozmaitych odmianach. Zawsze jednak stanowi połączenie pływania, jazdy na rowerze i biegu. Odmiana olimpijska, w której odbywają się również Mistrzostwa Świata to pływanie na 1500 metrów, jazda na rowerze- 80 kilometrów i bieg na 20 kilometrów.

Klasyka triathlonu to jednak tzw. odmiana „Ironman” czyli 3800 metrów pływania, 180 kilometrów jazdy na rowerze i 42 kilometry biegu. Na Hawajach odbywają się zawody „Ultraman” składające się z 10 kilometrów (!) pływania, 421 kilometrów (!) jazdy rowerem i 84 (!) kilometrów biegu, czyli wszystko razy 2 lub 3.

Przepisy regulujące zawody dopuszczają pływanie dowolnym stylem (ale bez wspomagania sprzętowego np. płetwy), jazdę na rowerze wyłącznie w kasku i bieg w dowolny sposób (np. może być bieg tyłem). Zawodnicy za przekraczanie przepisów są karani najczęściej karami czasowymi, sięgającymi nawet do 12 minut, a to już naprawdę dużo, w konkurencjach, gdzie czas odgrywa newralgiczną rolę. Zwycięża ten zawodnik(-czka), który osiągnie najlepszy rezultat czasowy po podsumowaniu pływania, jazdy na rowerze i biegu lub pierwszy na mecie, gdy start jest wspólny.

Geografia krajów popularyzujących triathlon jest dość rozległa. Głównie jednak chodzi o trzy kontynenty: Amerykę Północną, Australię i Oceanię oraz Europę. Z tych bowiem obszarów wywodzą się tryumfatorzy ostatnich igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Triathlon na igrzyskach zadebiutował w Sydney w 2000 roku. W Pekinie wygrali: Jan Frodeno z Niemiec, a wśród kobiet Australijka Emma Snowsill, 4 lata później w Londynie konkurencje męskie zdominowali gospodarze: wygrał Alistair Brownlee, a trzecie miejsce zajął Jonathan Brownlee, jego brat. Przedzielił ich Hiszpan Javier Gomez. Kobiecy triathlon z Londynu zapamiętamy jako fenomenalną walkę na finiszu zwyciężczyni Szwajcarki Nicoli Spirig, która pokonała o centymetry Szwedkę Lisę Norden. Te dwie ostatnie zawodniczki zajęły pierwsze i drugie miejsce na ostatnich mistrzostwach świata, zaś wśród mężczyzn triumfował wspomniany już Niemiec Frodeno.

@ szparaga

Menu