Pływanie królem sportów

phelps-300x224M. Phelps to nie tylko mistrz pływacki, ale też (ze względu na liczbę zdobytych medali) król sportu! A czy samo pływanie wśród innych dyscyplin zajmuje królewska pozycję? Fan pływania odpowie: tak. Inni powiedzą, że to kwestia gustu. W wodzie nasze ciało staje się lżejsze, a stawy wykonują dużo lżejsza pracę, gdyż są poddane mniejszym obciążeniom niż na lądzie. Kolarze na przykład ulegają kontuzjom 10 razy częściej niż pływacy.

Zauważmy jedno- wiele osób wyłączonych ze sportów lądowych ze względu na urazy, może mimo to z powodzeniem pływać. Lekarze zalecają wręcz pływanie jako sposób na odzyskanie sił, kondycji i formy. Pływanie angażuje do pracy niemalże wszystkie grupy mięśni, co jest cechą niebywałą w innych sportach. W kraulu pracują 44 mięśnie miedzy innymi takie jak: mięśnie grzbietu, skośne i proste brzucha, pośladkowe, zginacze bioder. Daje to w sumie dość mocny trening, a technika TI znacznie poprawia jego efektywność. U pływaków również serce i płuca pracują wydajniej. Mają oni znacznie wyższy parametr VO 2 max*.Organizm pływaka jest o wiele bardziej dotleniony, o wiele lepiej radzi sobie ze „złym cholesterolem”.

Jeżeli do tego trenujemy systematycznie i na odpowiednim poziomie intensywności, to pól godziny pływania ma taki wpływ na nasza formę jak 10 km przejechanych na rowerze w tempie 20 km/h. Dzięki temu mamy 60% większa szansę uniknięcia chorób serca. Po pływaniu serce bije wolniej i z większa silą, a krew krąży bardziej efektywnie. Po treningu pływak czuje się często mniej wyczerpany niż kolarz lub biegacz. Nie odczuwa zmęczenia następnego dnia. Pływając mamy poczucie lekkości i wyzwolenia. Fakt, że pływacy są wyjątkowo zrelaksowanymi sportowcami. Badania wykazują, że osoby regularnie chodzące na basen rzadziej mają depresję, wpadają w złość czy odczuwają niepokój.

Te problemy spływają po nich jak po kaczce. Dobroczynne skutki pływania warto skorelować i wzmocnić odpowiednią dietą. Czy pływanie wiec jest spotem idealnym? Trudno powiedzieć, bo czym tak naprawdę jest sport idealny? Chyba jest on tym sportem, który daje nam największą satysfakcję…

*VO 2 max to wskaźnik pokazujący jakie ilości tlenu mogą przerobić płuca w danym czasie.

@ malicki

Menu