Oddech w pływaniu [wskazówki trenerskie]

341267281Wielu pływaków, szczególnie początkujących ma tendencję do zbyt długiego wstrzymywania oddechu pod wodą. Podobną cechę obserwujemy u wielu osób, które po raz pierwszy przychodzą na warsztaty Ti.

Dlatego warto sobie uzmysłowić, że praca nad doskonaleniem oddechu powinna towarzyszyć już naszym pierwszym krokom zmierzającym do budowy efektywnego stylu. Nie oddzielajmy i nie separujmy pracy nad techniką i oddechem, nie odkładajmy nauki ciągłego oddechu na potem i nie traktujmy jej jak drugi – wyższy stopień budowy stylu.

Po pierwsze, staraj się utrzymywać równomierny oddech zawsze, gdy wykonujesz krótkie ćwiczenia doskonalące daną umiejętność techniczną. Nie śpiesz się, a gdy czujesz, że toniesz po prostu zatrzymaj się, nabierz powietrze i powtórnie odbij się od dna basenu w celu dokończenia ćwiczenia.

Równe odstępy czasowe między wdechem a wydechem są też ważne na dłuższych dystansach, gdy opanujesz umiejętność tzw. niskiego oddechu, pływaj po kilka długości basenu oddychając co 2 ruchy (jeden basen na lewą stronę, drugi na prawą stronę). Dobrze jest zrobić to czasem pod okiem dobrego trenera. Jeśli pływasz na długie dystanse, startujesz w zawodach i masz uczucie, że brakuje Ci powietrza może być to spowodowane zbyt długim wstrzymywaniem wydechu… wykonaj więc ćwiczenie polegające na zanurzaniu się w pozycji pionowej pod wodę (na basenie na głębokiej wodzie).

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie czy twój wydech nie jest za słaby i stłumiony. Oto wskazówki:

1. Nabierz oddech i ustaw ciało pionowo na głębokiej wodzie.
2. Ułóż ręce wzdłuż ciała lub nad głową.
3. Wydychaj powietrze tak jak to zwykle robisz płynąc pełnym stylem, staraj się tonąć bez pauz.
4. Kiedy masz wrażenie, że w płucach nie ma już powietrza odbij się od dna w stronę powierzchni.

Jeżeli stojąc pionowo w wodzie masz wrażenie, że prawie się nie zanurzasz, to może podświadomie blokujesz za bardzo wydech. Jeśli toniesz powoli, ale czasem się zatrzymujesz lub nawet podnosisz ku górze może powinieneś wydychać powietrze szybciej. Można nawet imitować ustami dźwięk „brrrr..” w celu swobodniejszego oddechu. Po zoptymalizowaniu i zrytmizowaniu oddechu spróbuj wprowadzać go do pływania pełnym stylem.

@ malicki

Menu