Mistrzostwa Świata w Gwangju [lipiec 2019]

To nie były udane mistrzostwa dla reprezentacji Polski, bowiem po raz pierwszy od dłuższego czasu wróciliśmy bez medalu (prawie 20 lat). Najbliżej sukcesu był Radosław Kawęcki, który ostatecznie wylądował na czwartej pozycji w swojej koronnej konkurencji 200 m stylem grzbietowym i niewiele zabrakło mu do brązowego krążka. Takie wyniki naszej kadry muszą martwić, szczególnie w kontekście zbliżających się w przyszłym roku Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie na medale, czy miłe niespodzianki raczej nie mamy co liczyć. Może właśnie Kawęcki, może Konrad Czerniak dadzą nam jakąś chwilę radości, ale ogólnie nasze pływanie znajduje się od lat w głębokim kryzysie szkoleniowym, organizacyjnym i finansowym, co potwierdziły największe tegoroczne zawody.

Impreza rozgrywana w dniach 12 – 28 lipca w Południowej Korei stała na dość wysokim poziomie, choć rekordów świata było mniej niż poprzednio. Klasyfikację medalową wygrały dość niespodziewanie Chiny przed USA i Rosją. Słabo w porównaniu z poprzednimi mistrzostwami wypadli Francuzi, czy Szwedzi.

Największą gwiazdą mistrzostw stał się Amerykański pływak Caeleb Dressel, który zdobył 6 złotych i 2 srebrne medale. Całkowicie zdominował 50 i 100 m kraulem i motylkiem i dołożył 4 medale w sztafetach.

Obok niego nie zawiedli: Chińczyk Sun Yang, który wygrał na 200 i 400 m stylem dowolnym oraz Brytyjczyk Adam Peaty triumfator na 50 i 100 m w klasyku oraz w sztafecie 4 x100 m stylem zmiennym, do czego dołożył brąz w sztafecie mieszanej w stylu zmiennym. 5 medali: złoty, 3 srebrne i brązowy zdobył rosyjski pływak specjalizujący się w stylu grzbietowym Jewgienij Rylow.

Wśród kobiet zachowane zostało status quo z poprzednich imprez. Błyszczały: Amerykanka Katie Ledecky, która wygrała na 800 m stylem dowolnym, do czego dołożyła 2 srebra na 200 m i w sztafecie 4×200 m tym samym stylem; Szwedka Sarah Siostrom – wywalczyła 5 medali: złoto na 50 m motylkiem, srebro na 100 i na 50 m dowolnym, a także 2 brązy na 100 i 200 m stylem dowolnym oraz Węgierka Katinka Hosszu triumfatorka na 200 i 400 m stylem zmiennym.

Obserwując ostatnie dwa mistrzostwa wydaje się, że światowa czołówka pływacka jest dość stabilna, a przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio nie powinny przynieść wielu jakichś sensacyjnych rezultatów. Przypuszczam, że gwiazdami będą wielokrotni triumfatorzy z Gwangju.

@ szparaga

Poprzedni wpis
Nawigacja (open water)
Następny wpis
Recenzje
Menu